Биолошка кухињица
У шестом разреду на часовима биологије ученици су у току марта учили о бактеријама, алгама и гљивама. Овај пут ученици су своје знање требали провјерити на мало другачији начин,тачније у кухињи.
Задатак 1. – Направи сам свој јогурт
„ Научили смо да се млијечне бактерије хране млијечним шећером, и то само на температури од 37 до 40 степени. То знање смо искористили и направили шољу јогурта. Прво смо прокували млијеко (на тај начин смо убили све бактерије), затим смо га сипали у шољу и оставили да се прохлади. Потом смо у млијеко додали кашику јогурта (тако смо убацили нове бактерије) и добро промјешали. Након пар сати на собној температури млијеко се претворило у јогурт,јер приликом ферментације млијечни шећер (лактоза) се претворио у млијечну киселину. „
Задатак 2.- Направи кифлице и почасти другаре
„Према рецепту који смо добили од наставнице биологије Весне Ћирић, направили смо слатке и слане кифлице. Потребан материјал било нам је брашно, суви квасац, млијеко, со, шећер, сир и џем за филовање.Направили смо тијесто,потом лоптице које смо растањили, нафиловали и обликовали у кифлице. Кифлице су још прије печења почеле „расти“. То се догађа зато што смо у тијесто ставили квасац. Квасци су једноћелијске гљиве. Разлажући шећер, квасци изазивају алкохолно врење, то јест стварају алкохол и угљен-диоксид. Угљен-диоксид ствара мјехуриће и тијесто нараста.“
Ученици су веома добро урадили домаћи задатак. Одушевљење нису крили ни другари који су пробали кифлице, као и стручна служба школе и директор. На часу су ученици поред дегустације кифлица имали прилику микроскопирати квасце и буђи, као и посматрати шта се дешава када квасац ставимо у топлу воду са шећером.
Кад будеш следећи пут јео кифлице,сјети се да је за њих заслужно нешто са чим си се сусрео у књизи биологије. Тијесто је нарасло и постало меко због квасца, јогурт од млијека су направиле бактерије,а пекмез је сачувао свјежину воћа јер је пастеризован. Радећи ове експерименте ученици су открили многе тајне и упознали се с дивним невидљивим свијетом микроорганизама.